„Duet nostalgiczny"

Połączyła je taśma matka. Cesaria wysłała takie taśmy do kilku artystów na świecie, by do jej piosenki dograli swoje partie wokalne. Później w ich krajach utwory te miały promować nową płytę artystki z Wysp Zielonego Przylądka - "Rogamar". W Polsce Cesaria wybrała Dorotę Miśkiewicz. Potem wszystko zmiksowano w studiu w Paryżu i tak powstała polska wersja piosenki "Um Pincelada". Spotkały się dopiero na planie teledysku i sesji zdjęciowej dla "Gali".

GALA: Jak wyglądało wasze pierwsze spotkanie?
DOROTA MIŚKIEWICZ: Cesaria pytała mnie, czy mam męża, dzieci. Rozmawiałyśmy o całkiem zwyczajnych rzeczach, które tak naprawdę są najważniejsze. Zupełnie nie wiem, dlaczego w tzw. cywilizowanym świecie rzadko się o nich rozmawia. Przyjęło się, że nie wypada się tak odkrywać. Trzeba mówić o wydarzeniach, o planach, o płytach, filmach, koncertach. A my rozmawiałyśmy bardzo zwyczajnie, jak babcia i wnuczka. Pytałam ją, kiedy ostatni raz była w domu, kiedy zobaczy swoje dzieci. Okazało się, że widuje je rzadko, ponieważ bardzo dużo koncertuje.

GALA: Co czułyście przed tym spotkaniem?
DOROTA: 
Obawiałam się trochę bariery językowej, a porozumiewanie się przez tłumacza nigdy nie jest fajne. Najciekawiej było chyba wtedy, gdy zostawałyśmy same i próbowałyśmy mówić po angielsku. Nie jestem pewna, czy Cesaria zrozumiała wszystko, co mówiłam, ale to były najfajniejsze chwile. 
CESARIA EVORA: Chciałam wtedy pożyczyć od niej włosy. Ma ich przecież tak dużo. 
DOROTA: Włosy Cesarii również wyglądałyby oszałamiająco, gdyby tylko dała się dotknąć stylistom z "Gali". Na sesję przyjechała w swojej sukience, nie dała się ubrać, uczesać ani umalować. Tylko trochę się przypudrowała. Myślę, że Cesaria bardzo dba o to, by pozostać tą samą kobietą z Wysp Zielonego Przylądka, a nie pańcią z lokami na głowie.

foto Robert Wolański

GALA: Możecie się czegoś od siebie nauczyć?
DOROTA: To, co najbardziej spodobało mi się w Cesarii, to duma i poczucie własnej wartości. To chciałabym od niej przejąć. Cesaria jest dla mnie przykładem kobiety bardzo odważnej. Wie, że trzeba podejmować nawet najtrudniejsze wyzwania i trwać przy tym. To nas uczy pewności siebie.

GALA: Tytuł nowej płyty Cesarii "Rogamar" znaczy "modlitwa do morza". Dlaczego modlisz się do morza? 
CESARIA: Rzeczywiście jest to prośba, błaganie do morza. Na Cabo Verde (portugalska nazwa Wysp Zielonego Przylądka - przyp. red.) wszystko toczy się wokół morza i zewsząd jest blisko do wody. Rybak wypływa w morze, żeby nakarmić swoją rodzinę. Barka stoi w porcie, bo czeka na rozładunek, a może przywiozła ludzi do pracy? To typowy obrazek. Statek jest symbolem emigracji. Statek wywozi bliskich w świat. Jadą za chlebem w poszukiwaniu lepszego losu. To samo morze, które pozwala nam żyć i pracować, jednocześnie zabiera nam bliskich. 
DOROTA: Domyślam się, że nawet by dostać się do wujka na wyspę obok, Cesaria musi wsiąść do łodzi. Morze to jej życie, jej codzienność. Nie dziwię się, że woda jest więc dla niej czymś magicznym. Na swojej płycie nagrałam piosenkę "Pragnę być jeziorem". Temat wody również jest mi bliski. Być może kiedyś przeprowadzę się nad polskie morze? Bo ono uspokaja, a poza tym można się z tęsknotą wpatrywać w dal. Morze daje nam namiastkę nieskończoności. Nie widzimy drugiego brzegu, nie widzimy, gdzie się kończy, gdzie jest dno.

GALA: "Zmienia się świat, a historia ma trwa" - śpiewacie w jednej z piosenek. O jaką historię chodzi?
CESARIA: To jest metafora życia Cabo Verde. Oto obrazek: dziecko, które wchodzi do domu, który nie jest jego domem, i widzi bogato zastawiony stół. Nie może nic z tego stołu wziąć, może jedynie go obejrzeć z pewnej odległości, powąchać. Ma to jedzenie na wyciągnięcie ręki, ale nie dane mu jest spróbować, bo go nie zaproszono. Cabo Verde jest takim krajem, który niby leży blisko wielkiego świata, ale tak naprawdę skapują nam jedynie okruchy z pańskiego stołu. To smutna piosenka o losie mieszkańców mojego kraju i całej Afryki.

foto Robert Wolański

GALA: Doroto, starałaś się zrozumieć, o co naprawdę chodzi w słowach piosenki, którą śpiewasz? 
DOROTA: Ten refren: "Zmienia się świat, a historia ma trwa" wydawał mi się nieco dziwny. To nie jest piosenka, która opowiada konkretną historię. Ona pokazuje pewne obrazy, które dla każdego będą znaczyć co innego. Tytuł "Um Pincelada" to "Muśnięcie pędzlem". To są takie frazy tekstu rzucone na płótno, wyobrażenia, które nawiedzają Cesarię. Zastanawiałam się, jak najlepiej to ująć po polsku. Czy lepiej zabrzmi "historia", czy "opowieść", a może "pieśń". Chodzi przecież o życie, o przemijanie. O to, że "wszystko wokół się zmienia, a ja ciągle tutaj jestem i jestem taka sama". Nasze rozumienie tego tekstu jest inne. Śpiewam to z pozycji młodej dziewczyny z Polski. Żyję całkiem innymi problemami niż Cesaria.

GALA: Jaką historię o twoim życiu chciałabyś opowiedzieć jako młoda dziewczyna z Polski?
DOROTA: Dla mnie wizja stołu zastawionego smakołykami nie jest czymś, czego nie mogę dotknąć, to codzienność. Dla mnie głód to stan ducha, którego nie oszuka bogaty stół. Dla mnie ważne jest, że mogę gnać za czymś, co wydaje się niemożliwe, że mogę patrzeć na świat, który wciąż się odradza. Słowa-klucze w tej piosence to tęsknota i smutek. I to jest obecne w teledysku, który wspólnie nagrałyśmy. Jestem tam dziewczyną, którą doświadczona kobieta przygotowuje do ceremonii zaślubin. Na pierwszy rzut oka - jaki to ma ze sobą związek? A jednak ma. To nasze spotkanie, w dwóch różnych rolach, dobrze oddaje coś, co się nazywa przemijaniem. Coś się kończy, coś się zaczyna. Tak jest w życiu zawsze. I mimo że lubimy patrzeć przed siebie, ciągle oglądamy się przez ramię, żal nam, że to, co było, już nigdy się nie powtórzy. Ale historia dalej się toczy.

GALA: Jeśli w tytule jest modlitwa, można sądzić, że płyta ma kontekst religijny?
CESARIA: Jestem katoliczką i jest to dla mnie ważne. Ale równie dobrze mogłabym należeć do innego Kościoła. Na Cabo Verde jest sporo katolików, ale też wielu protestantów. Jest coraz więcej nowych religii. Ale nikt tu nie zwraca uwagi, jak nazywa się twój Bóg.

GALA: Jakie znaczenie ma dla ciebie religia. Czy to tylko tradycja, czy coś więcej?
CESARIA:
 Wierzę w Boga i jest to dla mnie ważne. W dzieciństwie wiele czasu spędziłam w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Śpiewałam w kościele, modliłam się. I nawet jeśli to nie był najlepszy okres w moim życiu, bez wątpienia mogę powiedzieć, że jestem blisko Boga. Tradycja nie ma dla mnie znaczenia. U siebie w domu nie przygotowuję kolacji wigilijnych. Dla mnie święta Bożego Narodzenia mają charakter duchowy.

GALA: Doroto, dla ciebie religia jest ważna?
DOROTA: Ważna jest dla mnie wiara. Religia jest czymś, co usiłuję pojąć. Pytanie, dlaczego jest tak wiele różnych religii, od dawna nie daje mi spokoju. Nie rozumiem też, dlaczego ludzie tak zaciekle bronią swojej religii, nie dając innym szansy. W czym nasz Bóg jest lepszy od ich Boga? A może to jest ten sam Bóg?

GALA: Cesario, "Rogamar" w porównaniu z twoimi wcześniejszymi płytami wydaje się bardziej optymistyczna. To odbicie twojego obecnego stanu ducha?
CESARIA: Nie sądzę, żeby ta płyta była optymistyczna. Myślę, że to dość typowa morna (charakterystyczny dla Wysp Zielonego Przylądka styl muzyczny, zwany też oceanicznym bluesem - przyp. red.). Ale jest tu sporo piosenek inspirowanych melodiami ludowymi z Cabo Verde. Jest tu na przykład pieśń o karnawale, który na mojej wyspie hucznie obchodzimy. Jest tam dużo skrzypiec, bębnów, innych instrumentów ludowych. Mój menedżer José da Silva specjalnie pojechał do Brazylii, by zaangażować w projekt tamtejszych muzyków i producentów. Tam powstała duża część aranżacji. To najżywsze fragmenty tej płyty. Ale ta muzyka nadal ma w sobie sodade.

GALA: Sodade, czyli tęsknota, to kluczowe słowo dla twojej twórczości. Skąd się bierze ten smutek w muzyce z Zielonego Przylądka? To spadek po Portugalczykach, uważanych za najsmutniejszy naród w Europie, czy może wpływ brazylijskiej bossa novy?
CESARIA: Wpływ muzyki portugalskiej na muzykę z Zielonego Przylądka jest niewątpliwy. Przez wiele lat byliśmy portugalską kolonią. Ich narodowa muzyka, fado, jest u nas dobrze znana. Nasze kontakty z Brazylią są mniej intensywne, ale choćby z racji wspólnoty języka też jest u nas obecna. Myślę, że muzyka kabowerdyjska jest mieszanką tych wszystkich wpływów. A sodade? Nasza historia sprawia, że jesteśmy właśnie tacy. Trochę sentymentalni, trochę nostalgiczni. Tęsknimy za bliskimi, którzy wyjeżdżają z kraju za chlebem. Tęsknimy za lepszymi czasami. Tęskniliśmy za wolnością.

foto Robert Wolański

GALA: Doroto, ty też wydajesz się osobą dość nostalgiczną. To was łączy?
DOROTA: Myślę, że w ogóle Polacy są takim romantycznym, nostalgicznym narodem. Osobiście na pewno mam w sobie coś z melancholiczki. Tęsknię nie tylko za tym, co było, ale przede wszystkim za tym, co będzie, za tym, co się nigdy nie zdarzy. Mam w sobie niepokój i tęsknotę, nie do końca wiadomo za czym.

GALA: Coś jeszcze was łączy?
DOROTA:
 Cała reszta nas dzieli. Jestem młoda, Cesaria jest starsza. Jestem Europejką, ona Afrykanką. Pochodzi z kraju, w którym jest bieda. Stąd wziął się jej zwyczaj koncertowania boso. Ja żyję dostatnio. Cesaria nigdzie nie uczyła się śpiewać, ja mam gruntowne wykształcenie muzyczne. Ona miała trudne życie, ja wychowałam się w szczęśliwej rodzinie. Z tego, co słyszałam, w jej kraju rzadko kto przyznaje się do ojcostwa. 
CESARIA: Różnie z tym bywa. Cabo Verde to kraj kobiet. Ja mam troje dzieci. Każde z innym mężczyzną. 
DOROTA: Mnie trudno nawet wyobrazić sobie to, co przeżyła Cesaria. Nigdy nie doświadczyłam czegoś naprawdę tragicznego, jak na przykład śmierć najbliższych.

GALA: Cesario, kiedyś wspominałaś, że lubisz korzystać z życia. Mówiło się, że przed koncertami wypijałaś dwie szklanki whisky, by dodać sobie animuszu. To podobno już przeszłość. Co teraz dodaje ci odwagi?
CESARIA: Gdy zaczynałam śpiewać w barach, w ogóle nie piłam. Ale potem ktoś zaproponował mi drinka, potem następnego. Picie weszło mi w krew. To nie było mi potrzebne do śpiewania, raczej ułatwiało kontakty z innymi ludźmi. I w pewien wigilijny wieczór rzuciłam to i czuję się z tym świetnie. Nie potrzeba mi szczególnej motywacji, by wyjść na scenę i zacząć śpiewać. Przestałam pić, zostało mi jeszcze palenie.


Maciej Wesołowski
GALA NR 14/06

 Zdjęcia: ROBERT WOLAŃSKI

var köpa cialis buy adobe illustrator serial kjøpe levitra i norge where to buy proscar in australia viagra online canadian pharmacy buy clomid without prescriptions levitra be receptor inderal buy uk viagra wikipedia svenska buy paxil from canada kamagra jelly goedkoop buying antabuse in the uk