„Gore Gwiazda Jezusowi”

2021 Polskie Radio S.A., premiera 06.12.

6 grudnia 2021 roku swoją premierę miała płyta wyjątkowa wśród niezliczonej liczby tytułów, które można znaleźć co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, szukając wykonań pieśni znanych od wielu dziesięcioleci – kolęd i pastorałek. Agencja Muzyczna Polskiego Radia proponuje w tym roku wybór tytułów doskonale znanych. Ale dobór wykonawców i czas, kiedy były przygotowywane i powstały nagrania, czyni tę płytę wydawnictwem wyjątkowym.

Pomysł wyszedł od Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej – dyrektorki artystycznej i dyrygentki krakowskiego Chóru Polskiego Radia. Przy okazji przekładanego z przyczyn pandemii kilkukrotnie w 2020 roku wspólnego koncertu z repertuarem klasycznym Piotrowska-Bogalecka zaczęła rozmowy o kolędach z dwójką znakomitych i wszechstronnych artystów: pianistą, kompozytorem i aranżerem Pawłem Tomaszewskim oraz wokalistką Dorotą Miśkiewicz.
Jazzowa proweniencja obojga niech nie będzie dla nikogo myląca. Otrzymaliśmy niezwykle wyważone i smacznie przyrządzone spotkanie świątecznej tradycji z nowoczesnością. Paweł Tomaszewski opracował starannie i z prawdziwym pietyzmem warstwę instrumentalną każdej z kolęd i pastorałek na kwartet, w którym oprócz Tomaszewskiego grają stale towarzyszący liderowi Robert Kubiszyn na kontrabasie oraz Paweł Dobrowolski na perkusji oraz gościnnie znakomity krakowski perkusjonista – Sławomir Berny. Dorota Miśkiewicz – wokalistka niezwykle wrażliwa i muzykalna – włożyła w wykonanie tych tak dobrze znanych utworów, całe swoje serce i osobowość, nie zmieniając ich warstwy muzycznej. Maria Piotrowska-Bogalecka „słyszała" też w głowie, odkąd pomysł pierwszy raz się tam zrodził, oprócz dorosłych głosów swojego chóru, głosy dziecięce wnoszące do śpiewania beztroską radość i rodzinne ciepło.

Słuchaj: gore-gwiazda-jezusowi 

Obejrzyj koncerty: 
W żłobie leży | Dorota Miśkiewicz, Chór Polskiego Radia, Paweł Tomaszewski Quartet
LOTOS Jazz koncert kolęd "Gore Gwiazda Jezusowi" 

Tracklista:
1. Bóg się rodzi
2. W żłobie leży
3. Anioł pasterzom mówił
4. Dzisiaj w Betlejem
5. Jezus malusieńki
6. Gore gwiazda Jezusowi
7. Mizerna, cicha
8. Przybieżeli do Betlejem
9. Cicha noc
10. Pójdźmy wszyscy do stajenki
11. Wśród nocnej ciszy
12. Lulajże, Jezuniu
13. Oj, maluśki, maluśki